неділя, 2 червня 2019 р.

Тедді - іграшка без вікових обмежень



Гра стала невід’ємною частиною людського життя, не зважаючи на вік. В дитинстві всі граються ляльками, м’якими іграшками, розвиваючими кубиками. Сучасні технології стимулюють дітей з раннього віку навчатися використовувати комп’ютерні засоби для гри та самоосвіти, тому об’ємні іграшки поступово втрачають своє значення. З віком потреба у них зникає зовсім. Проте, не зважаючи на засилля технічних засобів та брак часу, дорослі теж полюбляють об’ємні іграшки. Запити дорослих значно вищі, вони вже не звертають увагу на пересічні китайські вироби. Саме в дорослому віці виникає прагнення до ексклюзиву, своєрідної розкоші, втіленої у виробах авторської роботи. Любов до унікальних авторських іграшок, які іноді досягають високого художнього рівня, вирізняє колекціонерів та поціновувачів з гарним смаком. Безпосередньо для них працюють майстри й цілі творчі майстерні, що спеціалізуються на виготовленні ексклюзивних, одиничних іграшок.

 На початку ХХ століття з’явилася нова форма іграшки – плюшевий ведмедик, який отримав назву «Тедді», на честь прізвиська американського президента Теодора Рузвельта. В 1902 році Америку облетіла історія про те, що президент відмовився пристрелити на полюванні загнаного ведмедя, мотивуючи це тим, що подібне цькування «не спортивне». У газеті «Вашингтон пост» від 16 листопада 1902 року була надрукована карикатура, на якій ведмедя подали у образі крихітного милого ведмежати. Тут історія роздвоюється: за першою версією, ідеологом нової форми стала місіс Мічтом, дружина власника магазину іграшок. Надихнувшись карикатурою, вона пошила ведмежа з плюшу і виставила його у вітрині магазину, назвавши «Ведмежа Тедді». Іграшка користувалася надзвичайною популярністю і була поставлена на конвеєр. За іншою версією, перше ведмежа пошила Маргарет Штайф за концепцією свого племінника Річарда, який розробив ведмежа з рухомими лапами. На сьогоднішній день іграшка «Ведмежа Тедді» є однією з найпопулярніших форм, конкуруючи лише зі знаменитою лялькою «Барбі». Поступово до назви «Тедді» стали прирівнювати не лише безпосередньо ведмедиків, а й інші невеликі плюшеві іграшки, що зображують тварин. Ця форма стала популярною не лише для дітей, а і для дорослих; поступово перетворилася в об’єкт колекціонування. Виготовленням «Тедді» займаються як великі промислові компанії, так і поодинокі майстри, що роблять акцент на якість, а не на кількість. Художня цінність авторських виробів значно посилюється їхньою одиничністю та неповторністю, художнім трактуванням образів. Іноді іграшки втрачають своє практичне значення, перетворюючись на колекційний художній експонат. Формуються цілі композиції, у яких приймають участь декілька, а то й десятки іграшок. На сьогоднішній день у світі існує приблизно 20 музеїв, колекції яких сформовані з іграшок «Тедді» різних історичних періодів. Десятки тисяч приватних колекціонерів збирають унікальні авторські моделі; аукціонний дім «Крістіс» періодично проводить аукціони, на яких представлені лише іграшки «Тедді».







Хочеться розглянути особливість вітчизняних іграшок «Тедді» на прикладі виставки «Тедді-пікнік», проведеної цього річ на дні Києва на Андріївському узвозі. У виставці взяли участь майстри іграшок з різних куточків України, на вітринах було представлено безліч авторських інтерпретацій ведмедиків та інших тваринок. Можна відзначити також чимало форм іграшок – від безпосередньо тваринних до олюднених, прикріплених до певної професії, хобі та ін.. Високий художній рівень виконання колекційних іграшок окремими майстрами демонструє прагнення перенести на іграшки традиції живопису, скульптури, декоративно-ужиткового мистецтва. Зокрема, деякі майстри залучають до своїх виробів скульптурні елементи з порцеляни та полімерної глини, обличчя багатьох іграшок досконало промальовані, а одяг – ретельно пошитий і вишитий. Традиції американських «Тедді» пройшли крізь призму вітчизняної культурної адаптації, сформувавши низку національних мотивів: народні фольклорні образи козаків та молодиць, під яких стилізовані ведмедики, вишиванки й український національний одяг.


Завдяки майстрам образ «Тедді» живе своїм власним життям, еволюціонує, асимілюється у різних країнах. Унікальні колекційні експонати являють собою справжні взірці мистецтва, які здатні підкорити найвибагливіших поціновувачів.      

Ілюстрації - іграшки майстринь Тетяни Карпенко та Лілії Слівкіної
 

Немає коментарів:

Дописати коментар